Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poznaj różnicę między Parfum, EDP, EDT, EDC i Eau Fraiche

2023-03-24
Poznaj różnicę między Parfum, EDP, EDT, EDC i Eau Fraiche

Jeśli chodzi o wybór perfum, które najlepiej pasują do naszej osobowości, można zostać przytłoczonym nie tylko liczbą ofert, ale także różnymi symbolami. W tym poście wyjaśniamy, co oznaczają skróty EDP, EDT, EDC, i Eau Fraiche, a także ich główne cechy, abyś mogła wybrać najbardziej odpowiedni zapach dla siebie.

 

Perfumy (Parfum)

Perfumy, znane również jako (Extrait de Parfum) lub (Pure Parfum), mają najwyższe stężenie zapachu. Perfumy będą zawierały od 15% do 40% substancji zapachowej, jednak w przypadku większości perfum stężenie wynosi zazwyczaj od 20% do 30%. Spośród wszystkich zapachów Perfum generalnie ma najwyższą cenę ze wszystkich rodzajów zapachów ze względu na wysokie stężenie zapachu. Osoby o wrażliwej skórze mogą lepiej rządzić sobie z perfumami, ponieważ zawierają one znacznie mniej alkoholu niż inne rodzaje zapachów i dlatego nie wysuszają skóry tak bardzo.

 

Woda perfumowana (EDP)

Woda perfumowana to najbardziej rozpoznawalny rodzaj perfum na rynku. Dzięki stężeniu zapachu od 15% do 20% ma intensywny i długotrwały aromat, który utrzymuje się przez 8 do 10 godzin. Za pomocą tylko jednej aplikacji! Można zatem śmiało powiedzieć, że ten rodzaj perfum jest wskazany dla miłośników mocnych aromatów i długotrwałych zapachów. W tym celu zalecamy rozpylanie go bezpośrednio na skórę w miejscach, w których czujesz bicie serca… innymi słowy, na nadgarstkach i za uszami.

Zobacz więcej bestsellerów »

PROJEKT BLOGA BANNER NAJNOWSZY

Ciekawostka

Nuty zapachowe — nuty perfum to składniki, które składają się na zapach. Są one podzielone na nuty głowy (np. cytrusy, lawenda), nuty serca (np. cynamon, jaśmin) i nuty bazy (np. wanilia, piżmo).  

 

Woda toaletowa (EDT)

Bardziej powściągliwa niż poprzednia, woda toaletowa zajmuje drugie miejsce w piramidzie stężeń z 5% do 15%. Prowadzi to do trwałości od 6 do 8 godzin na skórze (oczywiście w zależności od rodziny aromatycznej). To bardzo uniwersalny produkt. Idealna opcja na okazje, kiedy potrzebujesz delikatnego, świeżego zapachu. Radzimy spryskać nim ubranie (gdzie parowanie jest wolniejsze) oraz ciepłe partie ciała w 3-4 dawkach. Ponownie na nadgarstkach, za uszami i wewnątrz łokci.

Zobacz więcej bestsellerów »

PROJEKT BLOGA BANNER NAJNOWSZY

Uwaga!

Nie zawsze woda perfumowana pachnie tak samo jako woda toaletowa. Zdarza się, że wersja toaletowa z tej samej serii jest nieco inna, ze względu na proces reformulacji, czyli odświeżania zapachu. Można to zauważyć na przykład w przypadku perfum Givenchy Ange ou Demon Le Secret, gdzie wersja toaletowa i perfumowana różnią się znacznie od siebie.

 

Woda kolońska (EDC)

Wreszcie woda kolońska o maksymalnym stężeniu wynoszącym zaledwie 2-4% jest doskonałym dodatkiem. Przy trwałości 2h posiada zarówno lżejsze akordy jak i mniej intensywne zapachy. Dlatego jest to najlepsza opcja, aby odświeżyć się w ciągu dnia. W ten sposób zapewni, że zapach będzie się rozprzestrzeniał przez dłuższy czas. 

Zobacz więcej bestsellerów »

BLOG EDP EDT EDC OBECNY

Ciekawostka

Wszystkie zapachy składają się z wody i alkoholu. W związku z tym to połączenie składników i substancji zapachowych oraz ich koncentracja sprawia, że ​​zapach jest oryginalny i niepowtarzalny. Idealna równowaga między składnikami aktywnymi zapewnia niezwykły i niepowtarzalny charakter perfum. Czy wiesz, że dodatkowo to stężenie zapachu decyduje o tym, jak długo zapach pozostanie na skórze?

 

Woda odświeżająca (EDS)

Eau fraiche jest podobna do wody kolońskiej, ponieważ zapach utrzymuje się na ogół do dwóch godzin. Eau fraiche ma jeszcze niższe stężenie zapachu niż woda kolońska, zwykle tylko 1% do 3%. Chociaż eau fraiche ma niskie stężenie zapachu, nie zawiera dużej ilości alkoholu. Wraz z zapachem pozostała część eau fraiche to głównie woda.

 

Woda po goleniu (ASH, A/S)

Wielu z nas często myli wodę po goleniu z wodą kolońską. Oczywiście to dwa różne produkty.

Woda po goleniu inaczej (Aftershave) tworzona jest w większości z alkoholu oraz 2% do 4% olejków zapachowych. Jej głównym zadaniem jest dezynfekowanie skóry po zabiegu golenia. Woda po goleniu wykazuje także działanie antybakteryjne. Dopuszczalne stężenie alkoholu w tego typu kosmetykach wynosi 30%-70%.

Zobacz więcej bestsellerów »

BLOG EDP EDT EDC OBECNY

 

Olejek eteryczny (Essentials Oil)

Zastanawiałaś się kiedyś czym są olejki eteryczne? Już Pędzimy z wyjaśnieniem!

Olejki eteryczne to aromatyczne związki ekstraktowane z naturalnych składników używanych do produkcji perfum, mogą to być owoce, kwiaty, inne części drzew, przyprawy itp. (Lista jest długa) 

 

Mgiełka zapachowa

Najmniejsze stężenie substancji zapachowej ma mgiełka. Składa się z 0%-3% substancji zapachowej.  Mgiełki zapewniają świeży zapach i uczucie świeżości spod prysznica, dając subtelny, ale przyjemny zapach ciała, który nigdy nie jest przytłaczający. Ich zapachy są mniej skoncentrowane niż perfumy, a także tańsze i lepsze dla skóry niż perfumy, które mogą zawierać alergeny drażniące skórę. 

 

Trwałość

Czy zauważyłeś, że nie czujesz już zapachu swoich ulubionych perfum? Jeśli tak, prawdopodobnie odczuwasz zmęczenie węchowe. Jest to dość normalne i pojawia się, gdy przyzwyczaisz się do stężenia zapachów, których używasz najczęściej. Jest to jednak odwracalne i dlatego zostawiamy tutaj kilka sztuczek.  

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest tymczasowa zmiana perfum. Jednak nie wszyscy z nas chcą to zrobić, a jeśli tak jest w Twoim przypadku, pozostawiamy kilka możliwości.  

Po pierwsze, tuż przed wyjściem z domu zalecamy ponowne odparowanie zapachu. Ten krok pozwoli Ci ponownie poczuć nuty głowy. Z drugiej strony, jeśli czujesz się komfortowo podejmując ryzyko, spróbuj uzupełnić swój zwykły zapach o nowy. W ten sposób odświeżysz swoje zmysły.

 

Podobał Ci się artykuł? Odwiedzaj naszą stronę po więcej ciekawostek ze świata Perfum! ©

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel